CZ EN

Změřte web s Google Analytics. Odhalíte závady, které je třeba odstranit

29.7. 2015

Google Analytics je volně dostupná služba, která umožňuje získávat z Vašich webových stránek statistická data různého zaměření. Ze shromážděných dat získáte cenné informace, díky kterým můžete snadno optimalizovat web tak, aby byl pro uživatele co nejpříjemnější a plnil Vaše cíle. Můžete tak sledovat:

  • návštěvnost webu
  • chování uživatelů
  • odkud uživatelé přicházejí
  • jak dlouho se zdrží
  • kolik stránek si prohlédnou.

Dále zjistíte, jaká klíčová slova uživatelé používají, aby se na Váš web dostali. Pomocí tohoto nástroje lze také sledovat reklamní kampaně a mnoho dalšího.

Kromě těchto základních funkcí Google Analytics nabízí ještě další funkce, mezi které patří:

Sledování událostí

Tato funkce umožňuje například sledovat počet spuštění videa na webové stránce, počet kliknutí na odkaz nebo tlačítko.

Tímto způsobem můžeme například změřit, kolik lidí kllikne na kontaktní e-mail. Nebo lze tímto způsobem zjistit, ze kterého místa webu uživatelé klikají na tlačítko Přihlásit se. Všechny tyto informace jsou velmi užitečné, můžou Vám pomoci odhalit závady na Vašem webu. Aby bylo možné získávat informace o událostech, je třeba upravit zdrojový kód.

Tvorba vlastních dimenzí a metrik

Google Analytics nabízí připravené dimenze a metriky, ale můžete si vytvořit také vlastní, přizpůsobené Vašim požadavkům.

Dimenze popisuje charakteristiky uživatelů a jejich akcí. Například dimenze město říká, z jakého města přichází návštěvníci. Zatímco metrika nám poskytuje číselné údaje. Například metrika návštěvy ukazuje celkový počet návštěv našich www stránek.

Výhodou vlastních metrik a dimenzí je, že můžete sbírat data, která jsou pro Vás důležitá a která Google Analytics automaticky nesbírá. Pro zprovoznění  této funkce je třeba provést dodatečná nastavení a upravit zdrojový kód.

Změření rychlosti webu

Přehledy ve skupině Rychlost webu ukazují, jak rychle mohou uživatelé zobrazit obsah webových stránek  a provést nějakou akci například objednat si zboží. Tímto způsobem můžete odhalit velmi dlouhé načítání stránky či jiné závady, které odrazují Vaše zákazníky.

Přehled Časování stránek poskytuje informace o době načtení celých stránek. Zjistíte, jak se načítají Vaše stránky v různých prohlížečích (Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox atd.) nebo i v různých státech.

Přehled Časování uživatelů podává informace o tom, jak dlouho trvá samostatný požadavek, který provede návštěvník Vašeho webu . Zjistíte tak, jak dlouho se načítá obrázek nebo za jak dlouho přijde odezva na kliknutí na tlačítko. I zde je třeba provést dodatečná nastavení Vašeho účtu.

Provedení analýzy na stránce

Díky tomuto přehledu můžete zjistit, zda je rozložení stránky webu optimální pro uživatele. Dostanete informace o tom, na které odkazy uživatelé klikají, zda najdou to, co hledají nebo jestli na stránce bloudí.

To všechno může návštěvníky webu odradit od další návštěvy, proto je třeba této analýze věnovat pozornost. Pro zprovoznění této funkce je třeba upravit nastavení Vašeho účtu.

Site search

Tato funkce poskytuje informace o tom, co návštěvníci na Vašich www stránkách vyhledávají. Zjistíte tedy, co návštěvníci nemohou najít, a proto použijí vyhledávání. Na základě zjištěných informací pak můžete provést úpravy webu tak, aby návštěvník viděl požadované informace ihned.  I zde je třeba provést dodatečná nastavení Vašeho účtu.

U většiny z těchto funkcí je třeba provést dodatečná nastavení případně zásah do zdrojového kódu. Nicméně, z výše uvedeného vyplývá, že se jedná o velmi užitečné funkce vhodné ke zlepšování webových stránek. Proto by se používání Google Analytics nemělo omezovat pouze na sledování základních ukazatelů jako je návštěvnost nebo míra okamžitého opuštění.

 

Zaujal Vás tento článek nebo máte zájem o měření webu pomocí Google Analytics?

Neváhejte nás kontaktovat na telefonním čísle +420 776 886 906, na emailové adrese info@7interative.cz nebo přes kontaktní formulář níže.

7 Interactive, s.r.o. 

Poptávkový formulář

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.


Rychlá a přehledná administrace Vašeho webu

Využijte náš jednoduchý administrační systém pro správu obsahu. Stránky založené na systému 7RS jsou velmi snadno a intiutivně ovladatelné. Každý web postavený na našem redakčním systému má individuální design.

PO-NE 9-19 HOD.

+420

776 88 69 06

Naši klienti